24LINE.NET

Stiri de ultima ora din tara cat si din afara.


Performanțele economice ale celor mai mari angajatori din sectorul producției vegetale și al producției de carne din România

Două companii din domeniul producției vegetale și opt producători de carne de pui și de porc se află între primii zece angajatori din agricultura românească (culturi vegetale, zootehnie, inclusiv abatorizare), potrivit publicației electronice wall-street.ro.

Agricost Brăila și Agro Chirnogi sunt firmele care au cei mai mulți angajați din domeniul producției vegetale. Agricost Brăila, al cincilea mare angajator dintre cei mai mari angajatori din sectorul vegetal și al producătorilor de carne a încheiat, anul trecut, cu un profit de 80,2 milioane de lei, conform datelor publicate de Ministerul Finanțelor Publice, obținând cel mai mare profit pe angajat, de 101.505 lei, dintre cele zece firme analizate.

Agricost Brăila exploatează 57.000 de hectare de teren agricol în Insula Mare a Brăilei și avea, anul trecut, 791 de angajați. Compania a fost achiziționată în anul 2018 de fondul de investiții Al Dahra, din Emiratele Arabe Unite, cel mai mare trader de cereale din Orientul Mijlociu.

În perioada iulie 2018 – mai 2019, România a exportat, în Emiratele Arabe Unite, 42.000 de tone de cereale, din care 30.000 tone de grâu și 12.000 tone de porumb. Potrivit datelor Registrului Comerțului, în iunie 2019, în România erau înregistrate 402 societăți comerciale emirateze cu un capital social subscris de 34,8 milioane euro.

Agro Chirnogi este a doua companie din sectorul producției vegetale din punctul vedere al numărului de angajați, având, în anul 2018, 504 salariați. Anul trecut, conform datelor Ministerului Finanțelor, compania a avut un profit de 7,8 milioane de lei, ceea ce înseamnă un profit pe angajat de 15.558 lei. Compania face parte din grupul Maria Holding, dezvoltat de mai mulți investitori libanezi. În perioada iulie 2018 – mai 2019, România a exportat în Liban 476.000 tone de cereale, din care 360.000 de tone de porumb, 95.000 de tone de grâu, conform datelor Comisiei Europene. În iunie 2019, în România erau înregistrate 4.217 societăți comerciale cu capital libanez, cu un capital subscris de 117 milioane euro.

Opt companii producătoare de carne se află în topul celor mai mari 10 angajatori din sectoarele agricole românești. Cele mai multe firme sunt din domeniul creșterii păsărilor, clasamentul fiind deschis de Transavia, 1.535 de angajați, Avicarvil Vâlcea, 705 salariați, Avicola Buzău, 584 de angajați, Fermador Iași, 507 salariați, Avicola Brașov, 469 salariați și Avicola Focșani, 445 de angajați, potrivit wall-street.ro. Firma Smithfield, din județul Timiș, din domeniul creșterii porcinelor, este al doilea cel mai mare angajator, cu 1.168 de salariați.

Fermierinromania.ro a calculat cele mai performante companii dintre cei mai mari angajatori, pe primul loc aflându-se firma Agricost Brăila care are un profit pe angajat de 101.504 lei.

Performanța celor mai mari angajatori din domeniul producției vegetale și al producției de carne în anul 2018

CompaniaCifra de afaceri(lei)Profit net(lei)Nr. angajați(persoane)Profit pe angajat(lei)
Agricost375.396.42480.289.768791101.504
Transavia597.436.26986.660.3721.53556.456
Fermador141.893.48417.865.42750735.238
Smithfield868.276.10528.362.3911.16824.283
Avicola Brașov127.871.5358.488.69746918.100
Agro Chirnogi697.782.4927.841.20050415.558
Avicarvil201.270.2553.706.2757055.257
Avicola Buzău261.882.226685.0245841.173
Avicola Focșani135.592.406468.6474451.053
AgrisolInternational313.318.276-5.937.2611.034

Sursa: wall-street.ro, Ministerul Finanțelor Publice, calcule fermierinromania.ro

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Poate te intereseaza